Příběh čaje
O knize Akce Výňatky Výstava Diskuse Kontakty
Příběh čaje - přebal knihy
formát knihy: A4
počet stránek: 400
počet ilustrací: 507
maloobchodní cena: 999 Kč

POZOR: akční nabídka firmy Kosmas: 849,- Kč - objednat
Pro slovenské zájemce je zde knihkupectví Martinus.

Šálek čaje v sobě vždy měl a stále má ukrytý určitý význam. Stal se zastavením v rušném koloběhu života, společníkem osamělých chvil i přátelských posezení, osvěžením těla a duše. Je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na Zemi a bez nadsázky se dá říct, že ovlivnil nejen životní styl nespočtu lidí, ale i dějiny mnoha států. S každým šálkem čaje se budete dotýkat historie i přítomnosti, s každým přivoněním budete spjati s lidmi žijícími v dobách minulých i budoucích.

Příběh čaje se začíná odvíjet v Číně. Čaj doprovázel Číňany téměř od počátku jejich dějin, čínští vzdělanci ho pokládali za nejkultivovanější nápoj. Pro Tibeťany se čaj s jačím máslem stal prostředkem pro snadnější přežití na nekonečných cestách po čarokrásných, leč nehostinných himálajských pláních. V Japonsku dostalo pití čaje svébytnou a kultivovanou podobu v podivuhodném čajovém rituálu, v němž každý úkon, každý sebemenší pohyb má přesně určenou roli i filozofický význam. V Indii se odehrávalo barvité a drsné dobrodružství ctižádostivých mužů, kteří se vydávali do neznámých končin, aby mýtili pralesy a vysazovali keře čajovníků.

I příběh o tom, jak se čaj šířil dále do světa, je plný zajímavostí. Čaj se stal zlatonosným obchodním artiklem, kvůli čaji vznikaly války, vysoké clo na čaj se stalo záminkou pro vyhlášení boje amerických osadníků za nezávislost. Prvními Evropany, kteří na počátku 17. století propadli čaji, byli Holanďané, ale teprve anglický čaj o páté se stal pojmem, který vstoupil do kulturního povědomí lidí celého světa.

Čaj má za sebou více než třítisíciletou historii a kulturní vývoj. Je opěvován intelektuály a jeho blahodárné účinky na lidský organismus jsou garantovány mnoha vědeckými studiemi. Zahání únavu, zvyšuje imunitu těla vůči nemocím (ale i vůči znečistěnému životnímu prostředí a radiaci), funguje jako lehké afrodisiakum, jeho pravidelné pití prokazatelně prodlužuje život.

Čaj má stovky rozličných chutí a vůní, je to nápoj dokonalé harmonie a lidského souznění. Hezky to vyjádřil jeden z největších současných čajových mistrů Sóšicu Sen XV.:

S miskou čaje lze dosáhnout opravdového míru a mírumilovnost, která vyzařuje z misky čaje, lze sdílet. Může se stát i základem životního stylu.


Autoři

Soňa Thomová (1947)

Soňa Thomová Publicistka. Jejím životním koníčkem je archeologie a dějiny lidstva. Má největší podíl na vzniku knihy Příběh čaje. Dále napsala text k obrazové publikaci Nepál - království pod Himálajem, k výpravné fotografické publikaci Česko a k cestopisu Japonská mozaika, který fotografiemi doprovodil její muž. S manželem - Zdeňkem Thomou - podnikla některé z jeho dobrodružných cest a spolupracovala s ním na mnoha výstavách, reportážích i knihách. Uveřejnila řadu článků ve společenských a geografických časopisech.
Zdeněk Thoma (1938)

Zdeněk Thoma Fotograf, publicista, cestovatel, ctitel čaje i jiných ušlechtilých nápojů. Cestovatelským a fotografickým osudem se mu stala čarokrásná, životem kypící Asie, kde strávil přes sedm let života. Napsal tři cestopisy: Toulky po Japonsku, Země bohů a démonů, Putování k posvátné hoře Kailás. Je autorem fotografií v obrazových publikacích Čína, Umění japonských zahrad, Ikebana a bonsai, Nepál - království pod Himálajem, Praha včera a dnes a spoluautorem publikací Svět tibetského buddhismu, Umění čínských zahrad a mnoha dalších. K posledním autorským pracím patří fotografický cestopis Japonská mozaika a výpravná kniha Česko. Fotografuje fotoaparáty firmy Pentax Co., modely Pentax LX, 645, 67 s objektivy od 24 mm do 300 mm.
Michal Thoma (1979)

Michal Thoma Student kulturologie na FF UK, publicista, náruživý piják čaje. Za literární činnost byl dvakrát oceněn v soutěži O cenu Karla Čapka. Jeho povídky vyšly v prestižních souborech českých tvůrců literatury sci-fi a fantasy. Řada jeho reportáží z cest po Asii, například po Thajsku, Kambodži, Barmě a Turecku, byla uveřejněna v časopisech Koktejl a Lidé a země, eseje a fejetony o čaji vyšly v časopisech Týden, Regena, Koktejl a ČSA Review.

Recenze v médiích

12. 12. 2004
Publikuje Ondřej Neff recenzi na Příběh čaje na Neviditelném psu

6. 1. 2004
Názor na Příběh čaje publikován na serveru Tea culture.

13. 6. 2003
Vychází recenze na recenzi (ne, není to omyl :) Jana Kulveita. Publikoval Petr Novák na svém serveru Čajolinky. Jsme opravdu zvědavi, jak se tato polemika vyvrbí...

4. 6. 2003
Jan Kulveit ze serveru Čajovník publikuje zevrubnou recenzi Příběhu čaje.

duben 2003
Na serveru Čajolinky vychází rozhovor, který s autory Příběhu čaje vedl Petr Novák.

únor 2003
Vychází únorové číslo časopis Dotek, měsíčníku pro duchovní kulturu, které obsahuje vyznání řady osobností českého čajového světa k naší knize. Číst můžete zde.

prosinec 2002
V předvánoční nákupní horečce se Příběh čaje opět vyhoupl na přední místa nejprodávanějších knih internetového knihkupectví Kosmas a zaujal krásné šesté místo. Viz prosinctový TOP 10.

19. 12. 2002
Mírně zmatenou, ale hezkou recenzi publikoval deník Právo.

14. 12. 2002
Pěkná recenze na knihu vychází v kulturní příloze Lidových novin.

6. 12. 2002
Pochvalná recenze na knihu se objevuje v televizním pořadu Černá, bílá na ČT2 mezi knihami o vínu a pivu.

18. 11. 2002
Vychází krátká recenze ve slovenském deníku Pravda. Brzy se snad připojí i domácí deníky...

18. 11. 2002
Opět se stáváme knihou týdne, tentokrát na stránkách brněnského knihkupectví Šedivý.

17. 11. 2002
Příběh čaje se stal knihou týdne v pořadu Jany Klusákové na rozhlasové stanici CRo1 Radiožurnál.


Tiráž

Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi
PŘÍBĚH ČAJE

Fotografie Zdeněk Thoma a další.
Lektorovali Zlata Černá, Věna Hrdličková, Alice Kraemerová, Dušan Zbavitel.
Návrh přebalu a grafická úprava Libor Batrla.
Odpovědná redaktorka Kamila Jirsáková.
Jazyková úprava Marcela Doubková.
Technický redaktor Milan Dorazil.
Vydalo nakladatelství Argo, Milíčova 13, Praha 3, 130 00, argo@iargo.cz, roku 2002 jako svoji 553. publikaci.
Sazba a reprodukce Studio Marvil s. r. o. Tisk a vazba Polygrafia, a. s.

ISBN 80-7203-447-2


email: caj@thoma.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz || bugreport: bugreport-caj@webworks.cz